Откријте зашто је реч вампир је реч српског порекла
Почетком 18. века Медвеђа је била погранично село између Аустрије и Турске у којем су Срби били аустријска погранична милиција. А онда се 1731. и 1732. десио низ догађаја који су привукли пажњу целокупне европске јавности, јер су аустријски доктори у два наврата посетили село због серије чудних догађаја а документи које су они записали су изазвали велико интересовање Европске јавности. Повод да Аустрија пошаље своје најбоље стручњаке у погранични део са Турском, у Медвеђу, је била смрт 17 људи, коју је највероватније изазвала епидемија “црног пришта” односно антракса. То тврде данашњи стручњаци, а ондашњи људи су за узрок смрти окривљивали вампире. Прича не би ни отишла до царске престонице да аустријски епидемиолог Др Мартин Гласер није записао да су тела преминулих и после неколико недеља “у нераспаднутном стању”. Убрзо у трстенички крај стиже група лекара да “расветли случај”. Како су извели прегледе лешева Срба из Медвеђе, аустријски доктори су на више места користили реч вампир (”живи мртвац”) и вампирски. Немачко учено друштво је по хитном поступку заседало поводом ових чудних дешавања а штампа широм Европе се утркивала да преведе и пренесе чувени извештај Visum et perpetum, (у преводу “Виђено и откривено”), за који и данас кажу да је један од најважнијих докумената када је историја вампиризма у питању.
Нажалост, усмено предање о вампирима и не постоји, будући да је село два пута тешко пострадало током 18. века, па тако потомака аутентичних становника и нема. Изнад Медвеђе, Мијајловца и Рујишника, налази се брдо Караула, где је хајдук Арнаут Павле стражарећи могао да види Мораву од Трстеника скоро до Крушевца. Недалеко је и брдо Вампирлија где су мештани претходних година обрађујући земљу наилазили на остатке људских костију.
Ко је био Арнаут Павле, шта су аустријски лекари открили и како су вести из Србије пољуљале темељ учене Европе у 18. веку, можете сазнати у Медвеђи, моравском селу код Трстеника.