Стари Трстеник
Старо језгро града сведочи да је Трстеник био варош угледних занатлија, трговаца, винара
Трстеник је саграђен на десној тераси Западне Мораве на тзв.Савиним ливадама од 1832. до 1838. године, по налогу кнезу Милоша Обреновића, остављајући првобитном насељу 2 км западно назив Стара Чаршија.
Старо језгро града са бројним зградама из друге половине 19. и са почетка 20. века сведочи да је Трстеник био варош угледних занатлија, трговаца, винара. Аутентичне грађевине се могу видети у ужем центру града: у улицама Цара Душана, Кнегиње Милице, Др Милуновића, Браће Југовић… По многима најлепша међу њима је кућа угледног трговца и народног посланика Петра Катића из 1875. године. Грађена од непечене цигле, припада типу долмара. Складних пропорција, са спратом и два раскошна доксата, требало је да покаже углед и моћ њеног власника. Петар Катић је трговао са Блиским истоком, тако да отуда примесе оријенталног у градњи. Први пут је стављена под заштиту државе првог реда још далеке 1947. године.
Прва школска зграда у трстеничкој вароши датира из 1873. године. Налази се непосредно поред цркве, на чијем је имању изграђена. Пројектовао је аустријски инжењер Франц Винтер, који је од 1872. по налогу владе радио на регулационом плану Врњачке Бање и који је пројектовао најлепше бањске виле. У више наврата током бурне српске историје је била болница, али и касарна многих војски. Данас се у њој налазе пословне и просторије намењене култури.
Црква Свете Тројице налази се у центру Трстеника. Датира из тзв. златног доба Трстеника. Грађена је од 1898. до 1900. године на месту старије и скромније цркве, после дугогодишње борбе Трстеничана да добију цркву каква им приличи. Прва је црква у Србији саграђена у неоморавском стилу и као таква била је модел градитељима на почетку 20. века. Велика је сличност са црквом краља Милутина у Хиландару.
Непосредно после изградње цркве, додат је и звоник који доминира градом и околином. Један је од највиших звоника у Србији са висином од 33 метра.
Зграда Општине Трстеник датира из 1935. године. Саграђена је на месту некадашњег Начелства. Трг испред овог здања се некада звао Цветни трг и на њему се одвијала врло жива трговина. Са црквом и старом школом, општинска зграда заузима централно место у граду. Унутрашњост зграде богато је украшена делима академских ликовних уметника.
Стари гвоздени мост преко Мораве изграђен је 1899. године и у то време је био једини прелаз преко Мораве од Сталаћа до Краљева. Изградила га је бечка фирма, средствима државе, Краљевине Србије, и народним кулуком. У мост је било уграђено око 200 тона челика. За изградњу моста се лично код краља Александра заложио месни челник Васа Анђелковић, чије се спомен обележје налази испред зграде Народног унивезитета у Трстенику. Током Првог светског рата мост је делимично порушен а потом обновљен 1924. године. Имао је два лука са носећим стубом у води. На стогодишњицу постојања, 1999. године потпуно је порушен у време НАТО агресије. Године 2000. подигнут је нови гвоздени мост, док „стари мост“ и даље живи у успоменама многих Трстеничана.