Култура
Култура Трстеника и околине има дугу и богату традицију
Култура Трстеника и околине има дугу и богату традицију. Вековима је манастир Љубостиња био духовно и културно средиште од неизмерног значаја за читав крај. У Љубостињи је последње године живота провела Јефимија, прва српска песникиња.“Похвала кнезу Лазару“ је једно од најзначајнијих дела српске средњевековне књижевности и прво остварење жене писца на европском тлу.
Богат културни живот Трстеника организују следеће установе: Народни универзитет Трстеник, Народна библиотека “Јефимија“ и бројна културно-уметничких удружења.
Народни универзитет Трстеник
Народни универзитет у Трстенику педесет и пет година послује као установа образовања и културе. У његовом саставу су Дом културе са салом и Ликовним салоном, Музејска збирка и Аматерско позориште, познато као ,,Трстеничко позориште“ које негује скоро стогодишњу позоришну традицију у овом граду.
У Већници Народног универзитета организују се књижевне вечери, трибине, предавања, презентације, семинари, као и седнице локалне скупштине.
Током топлијег дела године Омладински трг, простор испред Народног универзитета, постаје летња позорница, место одржавања концерата, дечјег маскенбала, филмских и позоришних представа.
Поред широког репертоара културних догађаја Народни универзитет у Трстенику је главни организатор манифестације ,,Јефимијини дани“ која се одржава сваке године у Трстенику и манастиру Љубостињи.
Јефимијини дани су културно-духовна манифестација са најдужом традицијом у трстеничкој општини. Одржавају се од 1971. године. У част и славу прве српске песникиње Јефимије се у Трстенику окупе бројни песници, драмски, музички и ликовни уметници. На манифестацији се додељује песничка награда „Јефимијин вез“ у виду копије чувене Похвале кнезу Лазару.
Музејска збирка је смештена у згради старије архитектуре са пространим двориштем пуним зеленила налик парку. У Музејској збирци се налазе археолошка, етнолошка, природњачка и историјска збирка.
Археолошку збирку чине налази из млађег каменог доба са локалитета Шљивик у селу Страгари који се налази под заштитом Завода за заштиту споменика. Налази са овог локалитета припадају винчанској култури: антропоморфне и зооморфне фигурине, жртвеници, коштана шила и коштане игле, фигурине богиња и амулети, комади грнчарије али и целе посуде разних димензија и сл.
Археолошки материјал са неолитског налазишта Благотин у селу Пољна се чува у Археолошкој збирци Филозофског факултета у Београду.
Етнолошку збирку чине предмети од текстила, дрвета и керамике, који илуструју живот на селу, али и у граду с почетка 20. века. Трстенички крај има дугу традицију ткања и још је чувени путописац Феликс Каниц забележио да нигде није видео тако лепе ћилиме као у Трстенику и Пироту. Музејска збирка садржи велики број ћилима, појасева (тканица), тканих сукњи, кошуља, столњака, шустикли, везених пешкира али и јелека и либада.
Народни универзитет
Кнегиње Милице 16
Тел: 037 712 070
El.pošta: narodnits.kultura@sbb.rs
Web: www.narodnits.rs
Музејска збирка
Тел: 037 203 488
El.pošta: narodnits.muzej@sbb.rs
Web: www.narodnits.rs/muzejska-zbirka
Народна библиотека ,,Јефимија“
Народна библиотека ,,Јефимија“ баштини традицију прве градске библиотеке основане 1954. године. Позната је као организатор републичких књижевних сусрета ,,Савремена српска проза“ и издавач истоименог зборника.
Трстеничка библиотека има богату издавачку делатност и ,,Завичајно одељење“ са око 2 000 књига везаних за трстенички крај, као и значајну некњижну грађу, а у њеном власништву је и богата уметничка збирка – легат „Завичајци“ која је добијена на поклон од синдиката Електродистрибуције Трстеник, у чијем простору је и смештена, а чине је око 200 ликовних дела завичајних уметника. У саставу библиотеке „Јефимија“ је и сеоска библиотека у Великој Дренови, родном месту Добрице Ћосића.
Народна библиотека “Јефимија“
Кнегиње Милице 16
Тел: 037 711 212
El.pošta: nbjefimija@gmail.com
www.bibljefimija.com
Музичка школа „Корнелије Станковић“
Обрена Антића 13
Тел: 037 710 022
El.pošta: kornelijes@gmail.com
Клуб ликовних стваралаца Трстеник
El.pošta: klistrstenik@yahoo.com
Ликовно удружење Рома
El.pošta: lursrbije@yahoo.com
www.lur-srbije.tk