Признање „Најморавац“ постхумно Момиру Брадићу
Признање за „Најморавца“ установљено је пре четири године у оквиру манифестације „Трстеник на Морави“. Додељује се особи која је својим радом и делом дала допринос у очувању културног и националног идентитета српског народа, за верност свом народу, завичају и Морави. Први добитник био је Радош Бајић. „Најморавци“ су затим били Мића Стојановић, Живорад Жика Николић и Марко Баша.
Чланови Организационог одбора манифестације „Трстеник на Морави“ одлучили су да повељу „Најморавац“ ове године, постухмно, доделе драмском уметнику, учитељу, културном посленику, господину Момиру Брадићу.
Овогодишњи добитник задужио је не само Трстеничане него и многе друге у нашој околини и земљи. Рођен је 1935. године у Медвеђи код Трстеника. Учитељску, као и Вишу предагошку школу, завршио је у Крушевцу. Филозовски факултет у Скопљу. Кратко време службовао је као учитељ у Медвеђи и Великој Дренови. Потом у Крушевцу пуне три деценије ради на оснивању-обнављању Крушевачког позоришта, али и као управник Народног музеја Крушевац и директор Слободишта, тиме оснивач Свечаности слободе.
Учествује у оснивању „Јефимијиних дана“ у Љубостињи и Трстенику, али и многобројних манифестација крај знаменитих споменика српске духовности као што су: „Дани јоргована“ у Краљеву, „Беловодска розета“ у Белој Води, „Жупска берба“ у Александровцу, „Прођох Левач, прођох Шумадију“ у манастиру Каленић, „Морава нас вода одхранила“ у Сталаћу, „Дани духовности“ у Деспотовцу.
У Крушевачком позоришту потписао је више успешних режија, али се остварио и кроз бројне улоге у представама. Прву улогу одиграо је у комаду „Станоје Главаш“ 1954. године, затим се нижу и друге у „Хајдук Станку“, „Смрт мајке Југовића“, „Зона Замфирова“, „Коштана“, „Кнез Лазар“…Играо је и у три монодраме: о Доситеју Обрадовићу, Стефану Немањи и Светом Сави. Режирао је представе и у Трстенику и Параћину. Гледали смо га у телевизијским серијама „Равна Гора“ као Др Слободана Јовановића и „Село гори, а баба се чешља“ као оца Станислава.
За свој рад добитник је многобројних награда међу којима је најзначајнија Плакета града Крушевца за допринос у развоју културе у овом делу Србије. Општина Трстеник га је наградила највећим признањем у оквиру обележавања Дана општине 2018. године, захвалницом за изузетан допринос развоју културе Општине Трстеник.
Као велики глумачки и редитељски маг оставио је дубок траг и у трстеничкој култури, посебно у Трстеничком позоришту. Памте се велелепне академије за које је написао сценарио и режијски поставио, као: „200 година школства у општини Трстеник“ (2013), „Светосавска академија – Теби и нама на част“ у Народном позоришту у Београду (2014), „100 година од почетка Великог рата – Сећање на велике дане“ (2016), „Од рода светла и славна“, свечана академија поводом откривања Споменика кнегињи Милици у Трстенику (2016).
Момир Брадић је умро 2018. године у Крушевцу, сахрањен је на гробљу у родној Медвеђи.
Признање Најморавац ће и ове године уручити председник Општине Трстеник Александар Ћирић, у оквиру програма свечаног отварања манифестације „Трстеник на Морави“. Позивамо Вас да се још једном одужимо Момиру Брадићу.